RÓŻNICE W LICZBIE MIESZKAŃ WG GUS i PESEL

W Polsce rośnie liczba mieszkań przeznaczonych na wynajem oraz jest coraz bardziej widoczny trend związany z przekształcaniem niektórych lokali mieszkalnych na cele związane z prowadzeniem działalności, np. biura, kancelarie, gabinety lekarskie, itp.


Postanowiliśmy sprawdzić, czy te trendy są widoczne w danych publicznych, czy można oszacować ich skalę i rozkład przestrzenny. Wykorzystaliśmy do tego dane PESEL zawierające statystyki lokali, w których zameldowane są jakiekolwiek osoby oraz liczbę osób w nich zameldowanych (meldunek stały), a także dane GUS podsumowujące ogólną liczbę lokali w danym budynku (bez względu, czy jest w nich ktokolwiek zameldowany).  Analizowaliśmy dane z lat 2020-21.


Na podstawie różnic pomiędzy danymi statystycznymi z tych dwóch rejestrów możemy łatwo wytypować obszary, w których ogólna liczba wszystkich wybudowanych lokali istotnie przeważa nad liczbą lokali, w których zameldowane są jakiekolwiek osoby. Przykładowo: wg statystyk GUS w danym budynku jest 100 mieszkań, ale wg statystyk PESEL jest ich 80. Różnica 20 lokali może wynikać z różnych przyczyn, np.:


  • mieszkania zostały wynajęte i osoby w nich mieszkające nie są zameldowane,
  • mieszkania zostały przeznaczone na lokale związane z prowadzeniem działalności,
  • mieszkania są pustostanami.

Przeanalizowaliśmy pod tym kątem dwa miasta: Lublin oraz Warszawę. Opracowaliśmy aplikację pokazującą w których rejonach wymienionych miast ogólna liczba lokali (wynikająca z danych GUS) przewyższa liczbę lokali w których ktokolwiek został zameldowany (na podstawie PESEL).

W Lublinie największe różnice w liczbie lokali możemy zaobserwować głównie w centrum miasta. W Śródmieściu widzimy to zjawisko na obszarach położonych wzdłuż głównych ulic, takich jak Narutowicza, Krakowskie Przedmieście, Lubartowska, Okopowa. Można przypuszczać, że jest tam sporo lokali przeznaczonych na cele użytkowe. W dzielnicy Rury są to przede wszystkim osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - Słowackiego, Mickiewicza, Konopnickiej oraz Piastowskie, co wynika z bliskości miasteczka akademickiego i dużej liczby studentów mieszkających w jego okolicy (podobne zjawisko jest widoczne na Wieniawie). Znaczne różnice w liczbie lokali spowodowane dużą ilością mieszkań przeznaczonych na wynajem można zaobserwować na osiedlach intensywnie rozbudowywanych w ostatnich latach, np. w północno-wschodniej części dzielnicy Sławin, północnej części Ponikwody czy na Węglinie Południowym. Różnice w liczbie lokali w poszczególnych dzielnicach najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Różnice w liczbie lokali w dzielnicach Lublina


W Warszawie, podobnie jak w Lublinie, największe różnice pomiędzy danymi GUS a PESEL najbardziej widoczne są w centrum miasta - w przypadku stolicy są to osiedla znajdujące się po lewej stronie Wisły, które znajdują się w dzielnicach takich jak Śródmieście, Mokotów, Wola czy też Ochota. Natomiast po przeciwległej stronie Wisły są to przede wszystkim Praga Północ i Praga Południe. Analogicznie jak w Lublinie są też osiedla intensywnie rozbudowujące się w ostatnich latach, na których wiele mieszkań zostało zakupionych na wynajem, np. na Wilanowie, Natolinie, Kabatach, północnej części Bielan i Białołęki.


Różnice w liczbie lokali w dzielnicach Warszawy


Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram oraz YouTube.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować: 


Placemaker 3D - zaplanuj swoją okolicę

 

Pensje i ceny mieszkań - porównanie

 

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: